2019-03-22 8:19 (Ne)išsprendžiamas uždavinys
Taigi būtų gerai rasti formulę ar jų komplektą, kurias išsprendus gautume visus tinkamus variantus. Na, jeigu formulė nesigautų, atsakymą padėtų atrasti koks nors skaičiavimo algoritmas arba programa. Manote, kad autorius čia visiems pakišo kiaulę, o pats kamputyje patyliukais ilsisi? Juk jis iškeldamas tokį uždavinį pirmiausia pats turi pabandyti jį išspręsti. Ir kokiu keliu ėjo pats sumanytojas? Kokių rezultatų pasiekė? Norėtumėte sužinoti? Tačiau ne tam keliami uždaviniai, kad po jais apversti gulėtų atsakymai su sprendimais. Čia ne šiaip sau uždavinukas. Na, kadangi autorius šį uždavinį sugalvojo pirmas, jam tenka prioritetinė pirmenybė jį išlukštenti. Kai kurių rezultatų autorius jau turi. Šiaip įdomios idėjos turėtų kilti besprendžiant. Ar šis uždavinys turi kokių nors realių sprendinių? Ar jų nėra iš principo? O kaip reikėtų supaprastinti uždavinio sąlygas, kad sprendiniai, jeigu jų nėra, atsirastų. Ir gal yra koks kitoks kelias arba daugiau kelių, kuriais einant atsirastų pakenčiamas būdas ikosaedro sieneles užpildyti skaičiais, kad tas išdėstymas atitiktų pradines sąlygas? 9:01 P.S. Kurioje šio uždavinio sprendimo etape yra pats sumanytojas? Na, jis ne tik įpusėjęs, o praėjęs didesnę kelio dalį. Šio uždavinio sprendimo kelyje galima atrasti ir kitų gyvenimo uždavinių sprendimo algoritmą. Ne matematinių, o loginių arba pačių gyvenimiškų problemų sprendimo kelią. Sėkmės nepasiklysti ir nepabėgti iš distancijos anksčiau laiko. |
2019-03-22 8:19 Neišsprendžiamas uždavinys
Na, ką, imsimės sunkaus darbo. Jeigu apsižvalgytume po autoriaus tekstus prieš ar po, galėtume rasti daugybę neišsprendžiamų uždavinių. Galime netgi užsimanyti ko nors, kas tikrai realiai neįmanoma. Štai, kad ir mėgstamas – „taip įsibėgėti, kad užšoktum ant Mėnulio“. Visi žino, kad tai nepavyks. O gal kada nors žmonės pasieks tokį lygį, kad ir šis uždavinys bus lyg spragtelėjimas pirštais. Kas žino?
Nusileiskime ant Žemės. Nemanau, kad kas nors bandė užšokti ant Mėnulio. Taip pat nemanau, kad kas nors buvo pakilęs šiek tiek į orą, kaip balionas, taigi tokiems tikrai tiktų toks pasakymas. Mes nusileisime virtualiai, metaforiškai. Prieš metus ar du aš sugalvojau pasidaryti maksimalų erdvinį modelį iš taisyklingų trikampių. Plokštumoje tokį realizuoti nėra jokios problemos. Aišku, liniuotės tam neužtektų, bet su kampmačiu ar skriestuvu tikrai kiekvienas galėtume tokį nusibrėžti ir išsikirpti iš popieriaus.
Dabar eisime tolyn. Iš anksto popieriaus lape pasižymėsime ne vieną taisyklingą trikampį, o šešis. Jie visi suguls į taisyklingą šešiakampį. Atrodys, lyg kokio korio detalė. Tuomet jį iškirpsime ir perlenksime per trikampio kraštines. Galiausiai užteks įkirpti vieną liniją nuo išorinės viršūnės iki centro. Štai ir gavome mūsų universalų šabloną. Dabar galime uždėti vieną trikampį ant kito ir gausime taisyklingą penkiakampę piramidę. Tokių nestatė Egipte, nes sudėtinga būtų tokią sukonstruoti. Uždavinys tikrai būtų sudėtingas, tačiau iš popieriaus labai lengvai realizuojamas.
Dabar labiau pasistengsime ir vieną ant kito uždengsime du trikampius. Iš šešių atėmę du gausime keturis. Tai bus kažkas labai panašaus į Egipto piramides. Tik va šios taisyklingos piramidės aukštis bus šiek tiek didesnis. Jeigu prisimintume geometriją, tai atrastume, koks gi tokios piramidės aukštis palyginus su kraštine. Galime nesivarginti. Jis bus mažesnis V2 kartų. Tai lengvai išsprendžiamas uždavinys. Dar galėtume uždengti tris trikampius. Tuomet gautume taisyklingą trikampę piramidę. Jos aukštis būtų apie 0,8 žemesnis už kraštinę. Tokių Egipte nestatė, nes iš kvadratinių blokų tokią padaryti bus sunku. Bet ar tai neišsprendžiamas uždavinys?
Labiau sumažinti mūsų figūrą nepavyks. Ji gausis nebe erdvinė, o plokštuminė. Taigi kaip ir eksperimentų pabaiga. Bet ar apie tokį uždavinį aš norėjau parašyti iš pat pradžių? Aišku ne. Žinoma, aš ėjau panašiu keliu, tik ne į tą pusę. Aš pradėjau ne sutraukinėti didesnę figūrą į mažesnes, o kaip tik išplėsti. Kaip supratote, penkiakampė piramidė yra pati didžiausia erdvinė figūra, kurią galima padaryti iš šešių taisyklingų trikampių. Tuomet aš nesustojau ir sumaniau padaryti pačią didžiausią erdvinę struktūrą iš tų pačių taisyklingų trikampių. Kadangi penkiakampė piramidė nėra didžiausia figūra, tai aš pradėjau auginti trikampių skaičių iki tol, kol jų gavosi daugiausia. Išėjo ikosaedras, dvidešimtsienis. Kiekviena jos siena turi opozicinę, priešingoje pusėje esančią sieną. Jeigu dar patyrinėtume šią figūrą, tai pastebėtume, kad joje yra daug penkiakampių piramidžių. Nors sienų yra 20, penkiakampių piramidžių priskaičiuosime 12. Tai kaip čia gaunasi? Sudauginus 5 kart 12 turėtų būti 60. Taip išeina todėl, kad ta pati siena dalyvauja trijose penkiakampėse piramidėse. Štai jums ir šešiasdešimt.
Na, o dabar kantriausiems – neišsprendžiamas uždavinys. Tos erdvinės figūros sienas pažymime skaičiais nuo 1 iki 20. Gavosi toks didokas, savotiškai simetriškas kauliukas. Tai ne koks tai kubas, kurio sienelėse telpa skaičiai nuo 1 iki 6. Šiuo kauliuku jau galima žaisti sudėtingesnius žaidimus arba netgi užsiimti naujų žodžių kūryba. Tačiau mes vėl nukrypome nuo tikslo. Kaip jau minėjau, ant sienų surašome visus skaičius. Ir kaip gi juos reikėtų išdėstyti? Pabandykite atspėti. Spėjimas nėra uždavinio sprendimas. Tai tik savotiška mankšta prieš jį.
Tai kaip išdėlioti skaičius ant sienelių, kad priešingose pusėse jų suma būtų 21, o kiekvienoje penkiakampėje piramidėje susidarytų vienoda skaičių suma? Viskas. Starto signalas duotas. Laukiame sprendimų. Galite bandyti jį realizuoti eksperimentiškai, bet juk tai uždavinys, o ne eksperimentas. Taigi būtų gerai atrasti formulę arba algoritmą, kuriuo naudojantis šis uždavinys būtų išspręstas.
Manote, kad autorius čia visiems pakišo kiaulę, o pats kamputyje patyliukais žvengia? Juk jis iškeldamas tokį uždavinį pirmiausia pats turi pabandyti jį išspręsti. Ir kokiu keliu buvo einama? Kokių rezultatų pasiekta? Taip ir norėtumėte sužinoti. Juk ne tam keliami uždaviniai, kad po jais apversti gulėtų atsakymai su sprendimais. Čia ne koks šuns papas.
Na, kadangi autorius šį uždavinį sugalvojo pirmas, tai jam tenka prioritetinė pirmenybė jį išlukštenti. Kai kurių rezultatų autorius jau turi. Šiaip įdomios idėjos turėtų kilti besprendžiant.
Ar šis uždavinys turi kokių nors realių sprendinių? Ar jų nėra iš principo? O kaip reikėtų supaprastinti uždavinio sąlygas, kad sprendiniai, jeigu jų nėra, atsirastų. Ir gal yra koks kitoks kelias arba daugiau kelių, kuriais einant atsirastų pakenčiamas būdas ikosaedro sieneles užpildyti skaičiais, kad tas išdėstymas atitiktų pradines sąlygas?
9:01
P.S. Jums norėtųsi sužinoti, kuriame šio uždavinio etape yra pats sumanytojas? Na, jis ne tik įpusėjęs, o praėjęs didesnę kelio dalį, tačiau ji yra komercinė paslaptis.
Ir dar P.P.S. Šio uždavinio sprendimo kelyje galima atrasti ir kitų uždavinių gyvenime sprendimo algoritmą. Ne matematinių, o loginių arba pačių gyvenimiškų problemų sprendimo kelią.
Sėkmės nepasiklysti ir nepabėgti iš distancijos anksčiau laiko.
Arūnas G.
< Предыдущая | Следующая > |
---|